Головна / Цікаво знати

Посейдон - бог морів і коней в стародавній Греції.


У давньогрецькій міфології боги і коні тісно пов'язані. Так, Геліос, бог Сонця, за віруваннями греків, щодня з'являється вранці над морем і їде в колісниці, вабленої четвіркою крилатих коней. Попереду Геліоса їде Арес, бог війни, теж в колісниці.


Але вже всіх богів пов'язаний з кіньми Посейдон, бог морів і землетрусів. Він виїжджає зі свого підводного палацу в колісниці, яку тягнуть златогрівие коні кольору водоростей і морської піни. Посейдон також є одночасно і творцем, і володарем коней, і втіленням всіх коней у світі. Він часто дарує своїх коней героям, до яких найбільше благоволить. Іноді, до речі, його називають Гіппієм, "повелителем коней". Культ Посейдона був поширений по всій Греції, але більше всього прихильників цього культу було в Фессалії, на батьківщині кентаврів і головному районі конярства в античній Греції. Іноді там в жертву Посейдону приносили білого коня, відповідно до ритуалу зраджуючи його хвилях. На острові Родос побутував такий звичай: білого коня, запряжених в охоплену полум'ям колісницю, силою гнали у воду, щоб в кінці зими воскресити сонце.


Деякі риси культу Посейдона дозволяють припустити, що Посейдон спочатку був тотемною божеством, почитавшимся в образі коня. Про це говорить епіклеса Посейдон - Гіппій ("Кінний"), згадка серед синів Посейдона коней і те, що у пізніший час формування античної міфологічної традиції вважався покровителем конярства. На честь Посейдона влаштовувалися Істмійські ігри з кінними змаганнями.


Посейдон, одружений на Амфітріте, був відомий по всій Греції своїми любовними пригодами, особливо з медузою Горгоною, бо в результаті цієї зв'язку після смерті Медузи з її крові народилися Пегас і Хрісаор. Але більш за все відома історія Посейдона і Деметри. Вони - брат і сестра, обидва - діти Кроноса і Реї (ті, до речі, теж брат і сестра). Хоча Деметра і була богинею родючості, покровителькою жінок, шлюбу і сільського господарства, її майже завжди зображували з головою вороною кобили, а жриць її храму називали "лошатами". Щоб уникнути переслідувань з боку закоханого Посейдона, Деметра вирішила перетворитися на кобилу. Зрозумівши, на яку хитрість пішла Деметра, сам Посейдон перетворився на жеребця, і від їхнього союзу народився скакун Аріон, що став конем Геракла, а потім Адраста; Аріон врятував Адраста під час війни з Фівами. Так Посейдон і Деметра назавжди виявилися пов'язані з культом коней.


Посейдоном так само ототожнювався і злий демон Тараксіпп (жах коней), вівтарі якому були встановлені на іподромах як Олімпійських, так і Істмейскіх ігор.
DiMax company